Különbség két nő mellrákos esete között
Hazánkban a duktális mellrák (tejvezetékrák) a leggyakoribb és legtöbb áldozatot követelő mellrák típus, de azt senki nem mondta, hogy megfelelő meggyőződésrendszerrel, pozitív testképpel és konstruktív társas támogatással nem lenne súlyosabb betegség, mint egy mumpsz. "A félelem a halálos, nem a rák"
Mi a tejvezeték feladata? A termelődő anyatej, létfontosságú táplálék külvilágba (csecsemőnek) juttatása. Hogyan épül fel a tejvezeték? Lényegében egy cső, melynek belső falát olyan laphámsejtek burkolják, mint amilyenek például a bőrünk felépítésében is részt vesznek. Az anyatej minek a szimbóluma? Szeretet, törődés, gondoskodás, táplálás, kommunikáció, kötődés, kapcsolódás, összetartozás, stb. Ahhoz, hogy magadra ismerhess, javaslom állj meg egy picit és szánj erre egy kis időt. Hogyan zajlik a pszichoszomatikus folyamat? Amikor egy nő (de lehet férfi is) tudatosan, vagy tudattalanul úgy érzi, hogy az anyatej által szimbolizált érzelmekben, megélésekben fennakadás van, nem tud kiteljesedni, nem tudja a vágyott módon megélni, elválasztódást él meg, és a szervezet a tejvezeték belső falát leépíti. A szervezet úgy alkalmazkodik az elválasztódási konfliktushoz, stresszhez, hogy a tejvezeték belső falának leépítésével megnöveli annak átmérőjét, és így javulni fog az anyatej szimbolizálta vágyott érzelem áramlása. A duktális mellrák ezen szakaszából az érintett ekkor még semmit nem érez, semmit nem vesz észre. Majd, amikor a konfliktus megoldódik, rendeződnek az érzelmek, a szervezet helyreállítja a tejvezeték belső falát. Hogyan zajlik a helyreállítás? Mi a folyamat lényege? A stressz során leépített laphám sejteket a szervezet vissza szaporítja, épp úgy, mint amikor a tenyerünkről lehorzsoljuk a bőrt és az visszanő.
Ha ebben a szakaszban szövettani mintát vesznek akár a tenyerünkről, akár a tejvezetékből, mind a két esetben rosszindulatú szövetszaporulat lesz az eredmény. A legtöbb esetben a laphám szövetek varr alatt gyógyulnak, (lásd a bőrödön lévő sebet) mely varr átmenetileg szűkítheti, vagy eltömheti a tejvezetéket, ezért a varr fölötti területen viszonylag rövid idő alatt duzzanat, ödéma keletkezik, némi gyulladás kíséretében. A duzzanat fájdalmas lehet, lobfolt is megjelenhet a duzzanat körül. Olykor a gyógyulási folyamat a külvilág felé megnyílik és arra tisztul. Majd, ha a folyamat lezajlik, minden helyreáll. Esetenként mikró kalcifikáció és egy kis heg árulkodik a lezajlott folyamatról. Lényegében ennyi lenne a duktális mellrák!
Tudom, tudom, most azt gondolod: Ha ennyire egyszerű lenne, akkor mindenki meggyógyulna belőle! De az élet nem ezt mutatja! Nem ezt láttam a barátnőmnél..., anyámnál..., a lányomnál..., a feleségemnél...! Tudod mit, teljesen igazad van! Az igaz, hogy sok esetben ennyire egyszerűen zajlik le egy duktális mellrák, de nagyon sok esetben tényleg komplikálttá és nehézzé válik.
Mária és Anna mellrákkal lettek diagnosztizálva. A testi folyamatokat tekintve mind kettőjüknél hasonló folyamatok zajlottak. Ami Máriánál riadalmat és még több félelmet okozott, aminek következtében a komplikációk merültek fel. Míg Annánál is duktális mellrák szerepelt az orvosi diagnózisban, de nála még sem voltak szövődmények, komplikációk. A folyamat lezajlott a kis sipoly begyógyult és az egészet nem élte meg sem ő sem a családja krízisnek, traumának.
Miben rejlik a két duktális mellrák lefolyásának drasztikus különbsége? Mi dönti el a gyógyulás sikerét vagy sikertelenségét? Mi a különbség és hol a megoldás?
Az embert, a XXI. száztad orvostudománya bio-pszico-szociális egységként, holisztikusan szemléli. Ami annyit tesz, hogy az egészség megőrzéséhez, gyógyuláshoz három összetevős egyenlet megoldása vezet el. Az egyik összetevő a biológia: Az orvosi gyógyító erőfeszítések, eljárások, közös szabályrendszer, úgynevezett protokollok mentén zajlanak. A kezelő orvosok is jólképzett, jószándékú emberek, akik azért tölthetnek be adott pozíciót és láthatnak el bizonyos feladatokat, mert szakmailag alkalmasak rá, így a lehetőségeik mentén mindent megtesznek a gyógyulás testi - biológiai oldaláért. Ezt nagy átlagban, vehetjük konstansnak, állandónak: az orvosi ellátás, egy adott időpontban, általában egyforma színvonalú és minőségű. Ha csak az orvostudományon múlna például egy duktális mellrák gyógyulása, akkor mindenki meggyógyulna, vagy épp senki sem, az orvostudomány aktuális állásától függően. Itt Mária és Anna esetében sem volt lényegi különbség. Nagyjából azonos orvosi kezelésekben részesültek, mégis drámaian nagy lett a két folyamat közti különbség. Azonban van még két összetevő, amelyben viszont jelentős eltérés volt a két nő esete között.
Az egyik a pszichológiai oldal. Az egészséges énrészek azon komponensei melyek alapvető módon befolyásolják az élettani, biológiai folyamatokat, a gyógyulást, de még a fájdalom menedzsment sikerességét is. Mária rengeteg félelemmel, kétségbeeséssel, türelmetlenséggel, kiszolgáltatottsággal és tehetetlenség érzéssel küzdött a duktális mellrák kapcsán. Annának azért volt könnyebb és egyszerűbb a gyógyulás, mert már viszonylag régebben megtanulta, alkalmazta a biologikát, így a betegségekkel, a testképpel, a test folyamataival összefüggő meggyőződésrendszere is átalakult.
Amikor megkapta a diagnózist, teljesen nyugodt maradt. Tökéletesen tisztában volt a folyamat lényegével, nem csak tanult róla nem csak tudta, hanem kétséget kizáróan meg volt róla győződve. Élte a mindennapjaimat, egy percre sem esett ki a feladataiból. A férje szintén ismeri a biologikát, ezért teljes mértékben tudta támogatni a folyamatait, a legnagyobb nyugalommal és elfogadással. A folyamatra, mint a természet legnagyobb bölcsességére tekintett. Amikor tisztítani kellett a sebet és újra kötni, az olyan természetes volt a számára, mint amikor a lakást takarít, vagy amikor mosogat. Nem volt türelmetlen, nem érezte, hogy csúnya , nem érezte, hogy áldozat. Épp ellenkezőleg azt érezte, hogy kézben tartja és teljes magabiztossággal irányítja, vezeti a folyamatokat. Igazi győzelem érzése volt!
Mindezen belső erőforrások alapja nem más, mint a meggyőződésrendszered, amely vezérlőmintaként, sémaként alapjaiban meghatározza minden érzésedet, minden gondolatodat. Ha a mintáidon nem változtatsz, semmi nem változik az életedben! Azon minták mentén, melyek mentén megbetegedtél nem tudsz meggyógyulni! Ezért vall sok esetben kudarcot, a legodaadóbb orvosi erőfeszítés is!
A harmadik összetevő, a szociális háttér vonatkozásában is voltak jelentős eltérések Mária és Anna esete között. A társas támogatás, a családodnak, rokonaidnak, barátaidnak az a támogató közege, mely elengedhetetlen ahhoz, hogy akár egy duktális mellrák is sikeresen meggyógyulhasson. Az a szociális háló, amely elfogadással, szeretettel, azonos nézőponttal és céllal kísér végig a gyógyulás sokszor nehéz és embert próbáló útján.
Mária nehézségeit a férje kétségbeesése és tehetetlenség érzése csak fokozta. A rokoni, ismerősi körben sem talált biztos támaszra. Nem talált stabil kapaszkodókat, megbízható iránymutatást, talajvesztettnek, kiszolgáltatott áldozatnak érezte magát. A megéléseiről szintén olvashattál a korábbi esettanulmányomban. Annának ezzel ellentétben ott volt a férje, aki azonos nézőpontokból, határozottan és magabiztosan tudta támogatni párját. Kiállt mellette és megvédte, ha támadások, kételkedő megjegyzések, érzelmi nyomások és játszma kezdeményezések érték sajátos nézőpontjai miatt.
Ugyanakkor a Mentor Program felépítése is biztosítja azt a társas támogatást, szociális közeget, amely fontos a sikeres gyógyuláshoz, ugyanakkor nem pótolhatja a család támogató szerepét, de hatékonyan kiegészíti azt. Ezekkel a belső képességekkel és társas támogatással Annának az a kihívás, amit egy duktális mellrák jelentett, már nem volt igazából akadály a siker útján. Ha el szeretnéd kerülni a betegségeket, érdemes megváltoztatnod a vezérlő mintáidat, kialakítanod egy pozitív testképet és jó, ha van egy támogató közeg, amely segítségével sokkal hatékonyabb tudsz végig menni a változás útján.